reklama.
vr1

Země na talíři - Alimenterre: Festival dokumentárních filmů začíná už v pondělí 6. října

Při příležitosti Světového dne výživy (16. říjen) pořádá analytické centrum Glopolis v pražském kině Světozor již 4. ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Země na talíři – AlimenTerre. Festival představuje filmy nejen o výživě, ale také o přesazích tohoto tématu do dalších nečekaných rovin.

Potraviny jsou základním kamenem našich životů, a přece o nich víme tak málo. Festival AlimenTerre proto odhaluje, co máme pod pokličkou a jak výroba a spotřeba potravin ovlivňuje dění v blízkých i vzdálených koutech planety.

Během čtyř večerů (kvůli volbám se páteční promítání přesunulo na čtvrtek) se můžete těšit na 6 dokumentárních filmů a navazující debaty s experty. Filmy nabízejí různé pohledy na věc a odpovědi na otázky: Co ještě mám na talíři, když si objednám steak? Na co potřebují semena svou banku? Můžeme potravinami plnit také nádrže našich aut? Jak si vypěstovat vlastní zeleninu, když žiju ve velkoměstě? …a hlavně: Mohou mě muffiny dostat za mříže?

Festival Země na talíři – AlimenTerre se v řadě zemí těší mnohaleté tradici. Každoročně se pořádá například v Belgii, Francii, Polsku či mimo evropský kontinent v Togu a Beninu. V České republice se jedná o jediný festival, který se zabývá problémy globálního potravinového systému a snaží se rozkrývat příběhy našeho jídla. Jen v loňském roce ho navštívilo 450 diváků.

Vstupenky na festival je možné zakoupit na pokladně kina Světozor a na internetových stránkách www.kinosvetozor.cz za 90 Kč. Pro držitele průkazky ZTP a ZTP/P je vstupné za 50 Kč. Vozíčkářům bude prostor zpřístupněn pomocí schodolezu.

FILMY:
Seeds of time (http://seedsoftimemovie.com) – film o nutnosti chránit genetickou rozmanitost zemědělských plodin a o jedné z nejlépe chráněných bank světa – semenné bance na Špicberkách
Muffin Man (http://users.telenet.be/cultuurlinks/muffinman.html) – film o tom, jak plýtvání potravinami a muffiny změní život jednoho muže
Plodná města (http://www.growingcitiesmovie.com) – road trip, který nám ukáže alternativní způsoby pěstování plodin ve velkoměstě
PlanEAT (http://planeat.tv/) – film odhaluje vliv nadměrné konzumace masa na nás samotné, ale také na přírodu a obyvatele Latinské Ameriky
Pálí nás palmový olej? – film o nenápadných zabijácích tropických lesů. V hlavní roli smažené brambůrky, čokoládové pomazánky a bionafta.
Země na prodej – vliv evropské politiky biopaliv sahá až na africký kontinent…

místo: ​Kino Světozor, Vodičkova 791/41, 110 00 Praha 1. Praha.
pořádají: analytické centrum Glopolis
kontakt: Jana Klápová klapova@glopolis.org Tel: 733568978
související odkazy: http://www.festivalalimenterre.cz/

Internet: www.festivalalimenterre.czm_zeme-na-taliri-logo

reklama